Titreşim Testi (MIL-STD-810G Metod 514.6)
MIL-STD 810G Testleri

Titreşim Testi (MIL-STD-810G Metod 514.6)

MIL-STD-810 standardında açıklanan test yöntemleri içinde en karmaşık olanı 514.6 numaralı test yöntemidir. Bu test yöntemi titreşimler ile ilgilidir. MIL-STD-810 Yöntem 514’te, bir akipmanın dayanabileceği farklı titreşim modlarını açıklayan dört farklı süreç bulunmaktadır. Bu süreçler genelde nakliye ve operasyonel titreşimler hakkındadır.

Titreşim Testi (MIL-STD-810G Metod 514.6)

MIL-STD-810G Metod 514.6 titreşim testleri ile, bir ekipman veya malzemenin kullanım ömrü boyunca çeşitli titreşimlere karşı fiilen ne kadar dayanabileceği belirlenmektedir. Burada amaçlanan, farklı şekillerde titreşimlere maruz kalması durumunda söz konusu ekipman veya malzemenin işlevlerini sürdürmeye devam edip etmeyeceğini tespit etmektir.

Söz konusu standartta test edilebilecek 25’in üzerinde profil kategorisi bulunmaktadır. Her farklı kategori, maruz kalınan enerjinin spektrumu, frekansı ve genliği açısından farklı bir titreşim profili çizmektedir. Yapılması gereken önce kategoriyi belirlemektir. Standardı karmaşık hale getiren nokta burasıdır.

Çeşitli ekipman ve malzemelerin üzerindeki çevresel faktörlerin etkilerini belirlemek ve kullanım ömrü boyunca titreşim risklerini tespit etmek için bu testler yapılmaktadır. Bu şekilde farklı sektörlerde yeni malzemelerin geliştirilmesi süreçlerinde test sonuçları önemli olmaktadır. Bu malzemelerin üretim ve kabul testleri, titreşim risklerini kapsamaktadır.

MIL-STD-810G Metod 514.6 titreşim testleri yaygın olarak çeşitli sektörlerde kullanılan yöntemlerden biridir. Çok çeşitli titreşim genlikleri ve frekanslar için uygulanmaktadır. Bu test yöntemi, üretim ve bakım çalışmaları, ulaşım faaliyetleri, operasyonel işler ve benzer birçok alanda titreşim yaşam döngüsüne odaklanmaktadır.

EUROLAB, MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında titreşim testi (MIL-STD-810G Metod 514.6) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında verilen titreşim testi (MIL-STD-810G Metod 514.6) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp