Solar Radyasyon Testi (MIL-STD-810G Metod 505.5)
MIL-STD 810G Testleri

Solar Radyasyon Testi (MIL-STD-810G Metod 505.5)

MIL-STD-810G Metod 505.5 standardı, doğrudan güneş ışınımının malzeme üzerindeki ısınma etkilerini belirlemek ve doğrudan güneş ışığının fotodegradasyon etkilerini yani oksijensiz ortamda gerçeklesen reaksiyonları tanımlamaya yardımcı olmak için uygulanacak bir test yöntemini açıklamaktadır.

Solar Radyasyon Testi (MIL-STD-810G Metod 505.5)

Sıcak iklimlere sahip bölgelerde yaşam döngüsü boyunca güneş ışınlarına maruz kalan ve ısınma veya aktinik etkiler gösteren malzeme ve ekipmanların testlerinde bu yöntem kullanılmaktadır.

Bu yöntem, doğrudan güneş ışığına maruz kalmanın etkilerinin değerlendirilmesine yöneliktir. Özellikle malzemelerde güneş ışığından kaynaklanan sıcaklık artışının belirlenmesinde bu standart faydalı olmaktadır. Bu yöntem aynı zamanda doğal güneş ışınımı koşullarının ölçümlerini ve çeşitli ışınım kaynaklarını kullanarak, farklı yerlerde ve yüksekliklerde güneş ışınımının morötesi etkisini belirmek için de kullanılmaktadır.

Bir malzeme vey ekipman üzerinde oluşan en yüksek seviye yüzey ve iç sıcaklıklar şu faktörlere bağlı olmaktadır: ortam havasının sıcaklığı, radyasyonun yoğunluğu, hava akımı hızı, maruz kalma süresi ve malzemenin kendisinin termal özellikleri (örneğin yüzey yansıtması, boyutları, şekli, termal iletkenlik ve özgül ısı gibi).

Solar radyasyonun başlıca etkileri şunlardır: hareketli parçaların sıkışması veya gevşemesi, lehim bağlantılarının ve yapıştırılmış parçaların zayıflaması, mukavemet ve esneklik kaybı, kalibrasyon kaybı, bağlantı cihazlarının arızalanması, conta bütünlüğünün kaybı, elektrikli veya elektronik bileşenlerde değişiklikler, elastomer ve polimerlerin özelliklerinde değişiklikler, basınç değişimleri ve kullanım zorluğu.

EUROLAB, MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında solar radyasyon testi (MIL-STD-810G Metod 505.5) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında verilen solar radyasyon testi (MIL-STD-810G Metod 505.5) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp