Şok Testi (MIL-STD-810G Metod 516.6)
MIL-STD 810G Testleri

Şok Testi (MIL-STD-810G Metod 516.6)

MIL-STD-810G Metod 516.6 standardı, bir malzeme veya ekipmanın, taşıma, nakliye ve servis ortamlarında karşılaştığı nispeten nadir olan ve tekrarlanmayan şoklara, fiziksel ve işlevsel olarak ne kadar dayanabileceğini tespit etmek amacı ile uygulanacak bir test yöntemini açıklamaktadır. Bu testler, taşıma, nakliye ve servis ortamlarının herhangi birinde veya hepsinde birden güvenlik amacı ile genel olarak malzeme bütünlüğünün değerlendirilmesini içermektedir. Ayrıca bir ambalaj malzemesinin, korunması istenen malzemenin fiziksel ve işlevsel bütünlüğünü koruyacak şekilde tasarlanabilmesi için, malzemenin kırılganlık seviyesini belirlemek için de şok testleri yapılmaktadır. Bu arada üretim tesislerinde kaza yapabilecek platformlara ekipmanları bağlayan parçaların ve sistemlerin gücünü test etmek için yine şok testleri uygulanmaktadır.

Şok Testi (MIL-STD-810G Metod 516.6)

Genel olarak mekanik olarak ortaya çıkan şoklara maruz kalma olasılığı yüksek olan malzemelerin fiziksel ve işlevsel performansını değerlendirmek için bu test yöntemi kullanılmaktadır. Başlıca performans sorunları şu şekilde sıralanabilir: parçalar arasında sürtünmenin artması veya azalması, parçalar arasında genel girişimin sonucu olarak malzeme arızası, malzemenin dielektrik dayanımındaki değişiklikler, yalıtım direncinin kaybı, manyetik ve elektrostatik alan gücündeki değişiklikler, malzeme elektronik devre kartı arızası ve kart hasarı, malzemenin yapısal ve yapısal olmayan elemanlarının gerilmesinin bir sonucu olarak malzemenin kalıcı mekanik deformasyonu, bileşenin nihai mukavemetinin aşılmasının bir sonucu olarak malzemenin mekanik elemanlarının çökmesi, malzemelerin hızlandırılmış yorulması ve oluşan çatlaklar yüzünden malzeme kaybı.

EUROLAB, MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında şok testi (MIL-STD-810G Metod 516.6) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında verilen şok testi (MIL-STD-810G Metod 516.6) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp