Sıvılarca Kirletilme (Birikinti) Testi (MIL-STD-810G Metod 504.5)
MIL-STD 810G Testleri

Sıvılarca Kirletilme (Birikinti) Testi (MIL-STD-810G Metod 504.5)

MIL-STD-810G Metod 504.5 standardı, yaşam döngüsü boyunca bir malzeme veya ekipmanın, kısa veya uzun süreli kirletici sıvılara maruz kalması durumunda, bu durumdan etkilenip etkilenmediğini tespit etmek için uygulanan bir test yöntemini açıklamaktadır. Laboratuvar ortamında yapılan bu testler için her zaman iklimlendirilmiş bir oda veya kabine ihtiyaç bulunmamaktadır. Önemli olan zehirli, zararlı, yanıcı, uçucu veya patlayıcı sıvıların bulunmadığı güvenlikli bir ortamın sağlanmasıdır.

Sıvılarca Kirletilme (Birikinti) Testi (MIL-STD-810G Metod 504.5)

Bu test sayesinde bir malzeme veya ekipmanın, akışkanlar, birikintiler veya kirlenmiş sıvıların etkisine maruz kalması durumunda nasıl etkileneceneği ortaya konmuş olmaktadır.

Çeşitli sektörlerde bir malzemenin kullanım süresi boyunca her hangi bir sıvı ile kirlenme ihtimali yüksekse, MIL-STD-810G Metod 504.5 test yönteminin uygulanması gerekmektedir. Başlıca kirlilik sıvıları, hidrolik sıvılar, yağlama yağları, çözücüler, temizlik sıvıları, buz çözme ve antifriz sıvıları, pist buz çözücüler, dezenfektanlar, soğutma dielektrik sıvısı ve yangın söndürücülerdir. Tüm hidrolik sistemlerin en az yüzde 75’i kirli veya eskimekte olan hidrolik sıvısı yüzünden başarısız olmaktadır. Artan iç sızıntı ile oluşan kirlilik, pompaların, motorların ve silindirlerin verimini düşürür ve valflerin akış ve basıncı kontrol etme yeteneğini azaltır. Bu yüzden bşa enerji harcanmış olur ve aşırı ısınma meydana gelir. Hidrolik sistem kirletici maddeleri, katı partiküller veya sıvılardır, hatta su en yaygın kirleticidir. Katı parçacıklar, sıvı ile kimyasal reaksiyona girerek veya sistemde biriktirerek problem yaratır.

EUROLAB, MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında sıvılarca kirletilme (birikinti) testi (MIL-STD-810G Metod 504.5) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında verilen sıvılarca kirletilme (birikinti) testi (MIL-STD-810G Metod 504.5) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp