Nem Testi (MIL-STD-810G Metod 507.5)
MIL-STD 810G Testleri

Nem Testi (MIL-STD-810G Metod 507.5)

MIL-STD-810G Metod 507.5 standardı, bir malzemenin sıcak ve nemli bir atmosferin etkilerine karşı gösterebildiği direnci tespit etmeye yönelik bir test yöntemi açıklamaktadır. Bu yöntem, yüksek düzeyde nemin oluştuğu sıcak ve nemli bir ortamda, ya da nem ile ilgili problem yaratacak muhtemel sıcak veya nemli bir ortamda depolanacak veya saklanacak malzeme ve ekipman için uygulanmaktadır. Bu testleri, uygun doğal çevre alanlarında yapmak genelde tercih edilse de, lojistik, maliyet veya zamanlama kısıtları yüzünden bu her zaman pratik olmamaktadır. Sıcak ve nemli koşullar genel olarak tropik bölgelerde yıl boyunca, orta enlem alanlarında ise mevsimsel olarak gözlenir. Ağırlıklı olarak bu bölgelerde basınç, sıcaklık ve bağıl nemdeki değişikliklere maruz kalan malzemelerde nem hasarları ortaya çıkmaktadır.

Nem Testi (MIL-STD-810G Metod 507.5)

Genellikle bir süre çalışmayan araçlarda ve kullanılmayan ekipmanda, sıcak ve nemli alanlarda bulunan malzeme, yüksek iç sıcaklık ve nem koşulları ile karşı karşıyadır.

Yüksek nemin etkileri şu şekilde sıralanabilir: metallerin oksidasyonu ve galvanik korozyonu, artan kimyasal reaksiyonlar, organik ve inorganik yüzey kaplamalarının kimyasal veya elektrokimyasal olarak parçalanması, aşındırıcı bir film elde etmek için yüzey neminin dış kaynaklardan biriken kısımlarla etkileşimi ve sürtünme katsayısındaki değişmelerin yapışmaya neden olması. Bunlar nemin yüzey etkileridir. Nem ayrıca malzeme özelliklerinde de etkili olmaktadır. Örneğin, nemin emilmesi ile malzemenin şişmesi, malzemenin fiziksel güç kaybı, elektriksel ve termal yalıtım özelliklerin düşmesi, kompozit malzemelerin lamine edilmesi, esneklikte veya plastisitede değişiklik olması, higroskopik malzemelerin bozulması, optik eleman görüntü aktarım kalitesinin düşmesi ve yağlama maddelerinin bozulması.

EUROLAB, MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında nem testi (MIL-STD-810G Metod 507.5) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında verilen nem testi (MIL-STD-810G Metod 507.5) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp