İvme Testi (MIL-STD-810G Metod 513.6)
MIL-STD 810G Testleri

İvme Testi (MIL-STD-810G Metod 513.6)

İvme testi, bir malzeme veya ekipmanın, servis ortamında yavaşlama ve manevra ile tetiklenen sabit durumdaki devinimsiz yüklerine yapısal olarak dayanabilme gücünü belirlemek ve bu kuvvetlere maruz kalma sırasında ve sonrasında bozulma olmadan çalışmaya devam edebilme imkanını tespit etmek amacı ile yapılmaktadır. Bir çarpma durumuna maruz kaldıktan sonra malzeme veya ekipmanın kullanılmaya devam etmesi açısından riskli olup olmadığından emin olmak için de ivme testleri yapılmaktadır.

İvme Testi (MIL-STD-810G Metod 513.6)

MIL-STD-810G Metod 513.6 standardı, çevresel stresin malzemenin hizmet ömrünün tüm aşamalarında, malzeme üzerindeki etkilerini dikkate alarak malzeme seçimi, planlama ve mühendislik yönlerini içermektedir. Genel olarak uçak, helikopter veya kara taşıtlarında yer alan malzemelerin, bu araçların kullanım süresi boyunca karşılaşacağı manevralardan kaynaklanan ivmelere dayanıp dayanamayacağını ve fonksiyonlarının etkilenip etkilenmeyeceğini belirlemek amacı ile bu test yöntemine baş vurulmaktadır.

Gelişmiş laboratuvarlarda bu testler için santrifüjlü ivmelendirme sistemi ya da halat veya zincirler ile çekilen veya roketle itilen kızaklı ivmelendirme sistemi kullanılmaktadır. Bu testlerden beklenen, yapısal bozulma olmadan hızlanma, yavaşlama ve manevra yetenekleri yüksek ortamlarda, malzemenin kararlı durumunu sürdürmesidir.

Genel olarak ortaya çıkan zararlı etkiler şunlardır: ekipmanın çalışmasını engelleyen yapısal sapma, gerilmiş contalardan kaynaklanan sızıntılar, bağlama elemanlarının hasar görmesi, hasarlı veya bozuk montaj ekipmanı, baskılı devre kartlarında hasar, çalışmayan röleler veya kontaktörler ve düzensiz sensör işlevi.

EUROLAB, MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında ivme testi (MIL-STD-810G Metod 513.6) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında verilen ivme testi (MIL-STD-810G Metod 513.6) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp