Düşük Sıcaklık Testi (MIL-STD-810G Metod 502.5)
MIL-STD 810G Testleri

Düşük Sıcaklık Testi (MIL-STD-810G Metod 502.5)

MIL-STD-810G Metod 502.5 standardı, düşük sıcaklık koşullarının, malzeme güvenliği, bütünlük ve performans üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere veri elde etmek için bir test yöntemini açıklamaktadır. Kullanım süresi boyunca düşük sıcaklıkta bir ortamda kullanılması gereken malzeme veya ekipmanlar, bu test yöntemine göre değerlendirilmektedir.

Düşük Sıcaklık Testi (MIL-STD-810G Metod 502.5)

Örneğin düşük sıcak bir bölgede kullanılacak bilgisayarlar ve LCD ekranlar bundan şu şekilde etkilenmektedir: açılış sisteminin yüklenememesi, sürücü arızası, donma yüzünden sürücünün dönmemesi, montaj parçalarının sertleşmesi, titreşim ve şok dinamik tepkisinde değişim, diferansiyel genleşme (daralma) yüzünden çatlamalar olması, yüzey kaplamalarının çatlaması, elektronik bileşenlerin elektriksel özelliklerinde değişiklik olması, entegre devrelerde bağ arızası, LCD ekranın, durgun veya donmuş sıvı kristal malzeme yüzünden çalışmaması, ekranın zayıflaması ve aşırı statik elektrik oluşması.

Yüksek sıcaklık metodunda (Metod 501.5) olduğu gibi, üretici firmalar genel olarak cihazların maksimum 0 ile 50 derece arasında çalışması için MIL-STD-810G Metod 502.5 standardına uygun şekilde düşük sıcaklık testlerinden geçirmektedir. Keza bu standart kapsamında da üç prosedür bulunmaktadır: depolama, çalışma ve manipülasyon.

Üretici firmalar ürünlerin hem depolama hem de çalışma sıcaklığı spesifikasyonlarını yayınlamaktadır. Ancak nadiren de olsa, bilgisayarlar veya LCD ekranlar için manipülasyon yapmaktadır. Çok soğuk hava kıyafetleri giyen personel tarafından bu ekipmanın kolay kurulması ve sökülmesi için manipülasyon prosedürünü uygulamak gerekmektedir. Eldiven kullanımı, sistemleri çalıştırmak için bir engel teşkil edebilir. Soğuk testi, her türlü soğuk ortam koşullarını simüle etmektedir.

EUROLAB, MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında düşük sıcaklık testi (MIL-STD-810G Metod 502.5) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında verilen düşük sıcaklık testi (MIL-STD-810G Metod 502.5) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp