Düşük Basınç İrtifa Testi (MIL-STD-810G Metod 500.5)
MIL-STD 810G Testleri

Düşük Basınç İrtifa Testi (MIL-STD-810G Metod 500.5)

MIL-STD-810G Metod 500.5 standardı, bir malzeme veya ekipmanın, düşük basınçlı bir ortamda performans gösterip göstermeyeceğini ya da hızlı basınç değişimlerine karşı mukavemet gösterip göstermeyeceğini belirlemek amacı ile uygulanacak bir test yöntemini açıklamaktadır.

Düşük Basınç İrtifa Testi (MIL-STD-810G Metod 500.5)

Yüksek zemin kotlarında depolama ve çalıştırılma olasılığı yüksek olan malzeme ve ekipmanları değerlendirmek için genelde bu test yöntemi kullanılmaktadır. Aynı zamanda basınçlandırılmış alanlarda taşınması veya çalıştırılması muhtemel malzemeler de bu yöntemle test edilmektedir.

MIL-STD-810G Metod 500.5 standardında açıklanan test yöntemi, malzemeler ve ekipmanlar üzerinde rakımın etkilerini simüle etmek için, düşük basınçlı bir ortamda uygulanacak testleri kapsamaktadır.

Örneğin düşük basınçlı irtifalarda (yüksekliklerde) kullanılacak bilgisayarlar ve LCD ekranlar bundan şu şekilde etkilenmektedir: ısıyı taşımak için daha az hava bulunduğu için soğutma seviyesinin düşmesi, hava bir yalıtkan olduğu için koronal ark olması, LCD ekranda yapısal deformasyonlar görülmesi ve cihazların arızalanması.

MIL-STD-810G Metod 500.5 standardı dört prosedürü içermektedir: hava taşımacılığı depolama, hava taşımacılığı çalıştırma, hızlı dekompresyon ve patlayıcı dekompresyon.

Bu çerçevede amaçlanan kullanıma bağlı olarak yüksek rakımlarda düşük sıcaklık testleri de uygulanmaktadır. Daha yüksek irtifalarda ortam sıcaklığı, genelde bir test laboratuvarında olduğundan çok daha düşüktür. Bir bilgisayarın çalışması için bu düşük sıcaklık, soğutmada avantaj sağlayabilir. Birçok malzeme ve ekipman için en az bir saatlik test süresi yeterli kabul edilmektedir.

EUROLAB, MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında düşük basınç irtifa testi (MIL-STD-810G Metod 500.5) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında verilen düşük basınç irtifa testi (MIL-STD-810G Metod 500.5) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp