Daldırma Testi (MIL-STD-810G Metod 512.5)
MIL-STD 810G Testleri

Daldırma Testi (MIL-STD-810G Metod 512.5)

Daldırma testi, bir ekpiman veya malzemenin kısmen veya tamamen suya batırılmaya karşı ne ölçüde dayanıklı olduğunu, bozulup bozulmadığını veya şekil değiştirip değiştirmediğini tespit etmek, ya da daldırma sırasında veya sonrasında bu malzemenin gereken şekilde çalışıp çalışmadığını belirlemek için yapılmaktadır.

Daldırma Testi (MIL-STD-810G Metod 512.5)

Gelişmiş laboratuvarlarda daldırma testleri için numunenin tamamen daldırılmasına uygun derinlikte ve boyutlarda bir havuz bulunmaktadır. Testin amacına bağlı olarak havuz içindeki su tatlı veya tuzlu olabilir. Ayrıca suyun sıcaklığı, test edilecek malzemenin normal yaşam koşullarında karşılaşacağı ortamlara bağlı olarak dengelenmelidir. Bunu sağlamak için havuzda kontrollü bir ısıtma sistemi bulunmaktadır. Bu arada test edilecek malzeme veya ekipmanın kısmi veya tam daldırmaya maruz kalabilecek özellikte olması gerekir. Bu şekilde test sırasında malzeme veya ekipmanın kısmen veya tamamen su altında kalması durumunda, meydana gelecek hasar ve arızalar test sırasında ortaya konmaktadır.

Normal koşullarda daldırma etkileri şu şekilde sıralanabilir: hareketli parçalar arasında yağlayıcıların kirlenmesi, elektrikli veya elektronik ekipmanın arızalanmasına veya çalışmasının güvenli olmamasına neden olabilecek elektriksel olarak iletken yolların oluşması, malzemenin doğrudan suya maruz kalması veya suyun neden olduğu nispeten yüksek nem seviyelerine bağlı olarak korozyona uğraması, yanıcı maddelerin ve yakıtların yanma kalitesinin düşmesi ve motorların çalışmasının durması.

Söz konusu test yöntemi oldukça basit bir yöntemdir ve temel olarak testin amacı bir malzeme suya batırıldığında sızıntılara karşı kontrol etmektir.

EUROLAB, MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında daldırma testi (MIL-STD-810G Metod 512.5) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

MIL-STD 810G test hizmetleri kapsamında verilen daldırma testi (MIL-STD-810G Metod 512.5) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp