STANAG Askeri Testleri
Askeri Testler

STANAG Askeri Testleri

STANAG, standardizasyon anlaşması anlamına gelen standardization agreement ifadesinden türetilmiş bir kısaltmadır. STANAG, NATO’ya üye ülkelerin askeri alandaki standartlarını belirleyen bir departmandır. NATO üyesi ülkelerde üretilen bütün askeri malzemeler, bu standartlara uymak zorundadır.

STANAG Askeri Testleri

Bir ittifakta birlikte çalışma yeteneği, ittifak için her zamankinden daha önemlidir. Ülkelerin, çokuluslu operasyonları yürütmek için özellikle askeri güçler arasında ortak bir standartlar dizisine sahip olmaları gerekmektedir. Bu yüzden standardizasyon, NATO üyesi ülkelerin güçleri arasında ve birlikte çalışabilirliği sağlamaya destek olmakta ve kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Bu şekilde ittifakın operasyonel etkinliğini artmaktadır.

Bu bakımdan STANAG (standardizasyon anlaşması), üye ülkelerin bir standardın uygulanması konusunda anlaştıklarını ifade eden bir NATO standardizasyon belgesidir.

NATO standardizasyon çalışmaları, birlikte çalışabilirliği sağlamak için gerekli olan uyumluluk, değişebilirlik veya ortaklık seviyelerini elde etmek ve korumak konusunda, kavramların, doktrinlerin ve prosedürlerin geliştirilmesini ve uygulanmasını sağlamaktadır. Standardizasyon çalışmaları, operasyonel, prosedürel, malzeme ve idari alanları etkilemektedir. Örneğin, bir tatbikat planlaması için ortak bir doktrin, gemiler arasında malzemeleri transfer etmek için standart prosedürler ve hava limanlarında yakıt bağlantıları gibi birlikte çalışmayı gerektiren alanlar olmaktadır.

Standart, anlaşmaya varılarak oluşturulan ve ortak ve tekrarlanan kullanım için, belli bir bağlamda en uygun sonuçların elde edilmesini amaçlayan faaliyetler için kurallar, kriterler veya özellikler tanımlayan onaylanmış bir belge olmaktadır.

Bu çerçevede bir standardizasyon anlaşması (STANAG), birlikte çalışabilirlik koşullarını yerine getirmek için üye ülkelerin bir standardı tamamen veya kısmen uygulama anlaşmasını ifade eden bir NATO standardizasyon belgesidir.

EUROLAB, diğer askeri test hizmetleri kapsamında STANAG askeri testleri hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Diğer askeri test hizmetleri kapsamında verilen STANAG askeri testleri hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp