MIL-STD-499 Testleri (Mühendislik Yönetimi Sistem Mühendisliği)
Askeri Testler

MIL-STD-499 Testleri (Mühendislik Yönetimi Sistem Mühendisliği)

Mühendislik uygulamaları olarak adlandırılan sistem mühendisliği süreçlerini ve en iyi uygulamaları tanımlayan çok sayıda standart ve model bulunmaktadır. Bunlar arasında başlıcaları, MIL-STD-499 standartlar serisi, ANSI/EIA 632 standardı, IEEE 1220 standardı ve ISO/IEC 15288 standardıdır.

MIL-STD-499 Testleri (Mühendislik Yönetimi Sistem Mühendisliği)

Mühendislik yönetimi sistem mühendisliği alanında ilk olarak 1969 yılında ABD Hava Kuvvetleri tarafından MIL-STD-499 standartlar dizisi yayınlanmıştır. Mühendislik yönetimi ile hedeflenen, resmi kuruluşlar ve yüklenici firmalara savunma programlarını destekleme konusunda sistem mühendisliği faaliyetlerini tanımlamada yardımcı olmaktır. Bu askeri standartlar, sistem mühendisliğinin gelişmesinde ve süreçlerin standardizasyonunda oldukça etkili olmuştur.

1974 yılında güncellenen bu standartta sistem mühendisliği süreç modeli şunları içermektedir: görev gereksinimleri analizi, işlevsel analiz, tahsis ve sentez. MIL-STD-499 standardı daha sonra bir kere daha güncellenmiştir anacak bu güncelleme yayınlanmamıştır. Ancak 1994 yılında bu versiyonu ticarileştirilerek geçici bir endüstri standardı olarak yayınlanmıştır (EIA/IS-632 standardı).

Daha sonra Uluslararası Standartlar Örgütü ISO) tarafından ISO 15288 standardı yayınlanmıştır. Bu standart, oluşturulan sistemlerin yaşam döngüsünü tanımlamak için ortak bir süreç açıklamaktadır ve mühendislik bakış açısı ile bir dizi süreci ve ilgili terminolojiyi tanımlamaktadır. Ülkemizde bu standart TSE tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS ISO/IEC/IEEE 15288 Sistem ve yazılım mühendisliği - Sistem yaşam döngüsü süreçleri.

Kısaca MIL-STD-499 standardı, mühendislik planlama ve çıktısını değerlendirmek için program yöneticisi kriterlerini açıklamaktadır.

EUROLAB, diğer askeri test hizmetleri kapsamında MIL-STD-499 testleri (mühendislik yönetimi sistem mühendisliği) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Diğer askeri test hizmetleri kapsamında verilen MIL-STD-499 testleri (mühendislik yönetimi sistem mühendisliği) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp