MIL-STD-3011 Testleri (Ortak Alan Uzatma Uygulama Protokolü, JREAP)
Askeri Testler

MIL-STD-3011 Testleri (Ortak Alan Uzatma Uygulama Protokolü, JREAP)

JREAP ifadesi, ortak alan uzatma uygulamaları protokolü anlamında gelen joint range extension applications protocol ifadesinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. JREAP, hem bir askeri standart olan MIL-STD-3011 standardında hem de NATO Standardizasyon Anlaşması (STANAG) 5518 standardında dokümante edilmiştir.

MIL-STD-3011 Testleri (Ortak Alan Uzatma Uygulama Protokolü, JREAP)

Ortak alan uzatma uygulama protokolünün (JREAP) başlıca fonksiyonları şunlardır: taktik veriler için menzil uzantısı sağlar, iki veya daha fazla taktik veri bağlantısını birbirine bağlar, MIDS terminallerine bağımlılığı ortadan kaldırır, MIDS terminallerinde görüş hattı sorunlarının üstesinden gelir, JREAP A ile ticari ve askeri uydu üzerinden iletişim sağlar, JREAP B ile askeri telefon hatları üzerinden iletişim sağlar, JREAP C ile IP ağları üzerinden iletişim sağlar, yönetim mesajları aktarır, terminal serbest metin mesajları aktarır, anlaşmalı ortak zaman referansına göre veri ekstralasyonu yapar, filtreleme yapar ve yönlendirir.

MIL-STD-3011 ve STANAG 5518 standartları birbiri ile uyumludur. Ethernet gibi standart arayüzler üzerinden data link işlemcilerle iletişim kurabilir. Hata toleransı oldukça düşüktür. Söz konusu standart Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından da operasyonel olarak kullanılmaktadır.

ABD özellikle Vietnam savaşı sırasında taktik haberleşmede büyük sıkıntılar yaşamıştır. Analog iletişim, operasyonel anlamda ciddi eksiklikler göstermiş ve güvenli ve hızlı veri iletimi ve bu iletimi sağlayacak dijital iletişim önem kazanmıştır. Daha hızlı, yüksek kapasiteli ve karıştırmalara karşı dirençli dijital haberleşme sistemlerinin geliştirilmesine bunun üzerine ağırlık verilmiştir.

EUROLAB, diğer askeri test hizmetleri kapsamında MIL-STD-3011 testleri (ortak alan uzatma uygulama protokolü, JREAP) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Diğer askeri test hizmetleri kapsamında verilen MIL-STD-3011 testleri (ortak alan uzatma uygulama protokolü, JREAP) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp