MIL-STD-167 Testleri (Gemi Ekipmanının Mekanik Titreşimi)
Askeri Testler

MIL-STD-167 Testleri (Gemi Ekipmanının Mekanik Titreşimi)

MIL-STD-167 standardı, ABD Donanma Deniz Sistemleri Komutanlığı tarafından hazırlanmıştır ve Savunma Bakanlığı’nın tüm üniteleri tarafından kullanılmaktadır. Bu standart, şu noktalarda gereksinimleri ve kabul kriterlerini açıklamaktadır:

MIL-STD-167 Testleri (Gemi Ekipmanının Mekanik Titreşimi)

  • Gemi ekipmanının çevresel titreşim testi
  • Çalışma sırasında içten içe titreşime maruz kalan gemi ekipmanının dengelenmesi

MIL-STD-167 çevresel titreşim testi, gemi ekipmanı şok testlerini ve gemi ekipmanının hayatta kalabilmesi için tamamlayıcı koşulları sağlamaktadır. Bu standardın gerekliliklerine uyan gemi ekipmanının, gemideki işlevlerini tatmin edici bir düzeyde yerine getirdiği kanıtlanmış olmaktadır. Bu standart ile uyumun sağlanmadığı veya feragat edildiği ekipmanların, gemi hizmetlerinde titreşimden kaynaklanan arızalarla karşılaşma ihtimali yüksektir.

MIL-STD-167 standardında daha sonra yapılan revizyon çalışmalarında, test cihazları ve test makineleri için gerekenler, dayanıklılık testi için cevap öncelikleri seçiminde rehberlik kriterleri ve uygulanabilir frekans aralıkları için gereksinimler revize edilmiş ve ekipman için yeni yöntemler ilave edilmiştir.

Kısaca bu standart, gemideki ekipmanın çalışması sırasında karşılaşılan çevresel titreşimler ve içten uyarılmış titreşimler için gemi ekipmanını nitelemek için kullanılmaktadır. Ancak bazı özel makinalarda, ekipmanlarda veya tesisatlarda bu standarttan sapmak gerekebilir. Titreşim testi, geminin kullanım ömrü boyunca gemi ekipmanının gemi titreşimlerine karşı maruziyetini tespit etmek için yapılmaktadır. Bu testler ile, öngörülen sabit durumlu bir titreşim ortamına maruz kalan ekipmanın fiziksel ve işlevsel bütünlüğünü kanıtlanmaktadır.

EUROLAB, diğer askeri test hizmetleri kapsamında MIL-STD-167 testleri (gemi ekipmanının mekanik titreşimi) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Diğer askeri test hizmetleri kapsamında verilen MIL-STD-167 testleri (gemi ekipmanının mekanik titreşimi) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp