MIL-STD-1553 Testleri (Dijital İletişim Veriyolu)
Askeri Testler

MIL-STD-1553 Testleri (Dijital İletişim Veriyolu)

MIL-STD-1553 standardı, uçakta dijital, komut ve cevap, zaman bölmeli çoklama teknikleri için gereksinimler belirlemektedir. Veri yolu hattını arayüz elektronikleri kapsamaktadır ve ayrıca çok katlı veri yolu ve kullanılacak elektriksel ve fonksiyonel formatlarda çalışma ve bilgi akışı kavramını tanımlamaktadır.

MIL-STD-1553 Testleri (Dijital İletişim Veriyolu)

Söz konusu standart, ağırlıklı olarak uzay mekiği, uzay istasyonları ve uydular için uygulanıyor olsa da askeri alanda en fazla ekipmana uygulanan ve en geniş kapsama alanı bulunan bu standarttır. Bu standart, büyük nakliye gemileri, denizaltılar, yakıt ikmal uçakları, bombardıman uçakları, taktik savaş uçakları ve helikopterlerde kullanılmaktadır. Hatta füzelere bile uygulanmakta ve bazı durumlarda uçak ile füze arasında ana arayüz olarak görev yapmaktadır. ABD donanması, hem yüzey hem de denizaltı gemilerinde bu standardı uygulamaktadır.

MIL-STD-1553 standardında belirtilen tüm kriterler, çoklu veri yol sisteminin çalışması için gerekli olan çevresel şartlar için geçerli olmaktadır. Çevresel koşullar çok fazla çeşitlilik gösterdiği için, bu standart tüm koşulları belirtmemektedir. Bu yüzden, sistem tasarımcısı, çok yönlü dijital iletişim veri yolu sistemine uygulanan çevresel koşulları, uygun araçlar veya sistem özelliklerine bağlı olarak belirlemek zorundadır.

Kısaca MLT-STD-1553 ABD Savunma Bakalnığı tarafından yayınlanan seri haberleşme protokolünün mekanik, elektriksel ve fonksiyonel özelliklerini belirleyen bir standarttır. 1973 yılında askeri aviyonikler için (uçaklar, yapay uydular ve uzay araçlarının elektronik sistemleri için) tasarlanmış ve ilk olarak bir F16 üzerinde kullanılmıştır. Bu hava araçlarının üzerindeki sistemler arasında veri iletişimi bu şekilde sağlanmıştır. Kısa süre sonra sivil havacılıkta da kullanılmaya başlanmıştır.

EUROLAB, diğer askeri test hizmetleri kapsamında MIL-STD-1553 testleri (dijital iletişim veriyolu) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Diğer askeri test hizmetleri kapsamında verilen MIL-STD-1553 testleri (dijital iletişim veriyolu) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp