MIL-STD-1474 Testleri (Küçük Silah Standart İçin Ses Ölçümü)
Askeri Testler

MIL-STD-1474 Testleri (Küçük Silah Standart İçin Ses Ölçümü)

MIL-STD-1474 standardı, askeri tasarım kriterleri arasında yayınlanan, gürültü sınırlarını belirlemeye yönelik bir standarttır. Bu standart, akustik gürültü limitleri tanımlamakta, burada belirtilen gürültü sınırlarına uygunluğun belirlenmesi için test gerekliliklerini açıklamakta ve ölçüm teknikleri sunmaktadır.

MIL-STD-1474 Testleri (Küçük Silah Standart İçin Ses Ölçümü)

Gürültüye maruz kalmayı sınırlandırmak için söz konusu standartta üç farklı gürültü kriteri belirtilmektedir: işitme hasarı risk kriterleri, işitme koruma kriterleri ve malzeme tasarım standartları.

İşitme hasarı riski kriterleri, gürültüye maruz kalmanın, ses basıncı seviyesi veya maruz kalma süresi gibi çeşitli tanımlayıcı parametreleri ile geçici veya kalıcı işitme kaybı olasılığı arasındaki ilişki ile ilgilidir. İşitme koruma kriterleri ve malzeme tasarımı standartlarını geliştirmek için bu kriter önemlidir.

İşitme koruma kriterleri, aşıldığı zaman işitme koruma önlemlerine gerek duyulan gürültüye maruz kalma sınırlarıdır. Orduda, bu kriterler ve kapsamlı işitme koruma programlarının yürütülmesine ilişkin kılavuz ilkeler bulunmaktadır. Bunlar ordunun hem askeri hem de sivil personeli için geçerli olan gürültü ve işitme koruma programları ile ilgilidir.

Mazeleme tasarım standardı ise ekipman tasarımcılarına ve üretici firmalara, belli gürültü limitleri ve diğer gereksinimleri vermektedir. İşletmelerde, belirlenmiş gürültü limitleri aşılmamalıdır. Tasarım standartları, işitme hasarı riski, konuşmanın anlaşılabilirliği, işitsel algılama, son teknoloji gürültü azaltma ve yasal düzenleme esaslarından oluşmaktadır.

Çeşitli durumlarda uygulama ve kullanım için, bu üç kriter arasında uygun olan kriteri seçmek gerekmektedir.

EUROLAB, diğer askeri test hizmetleri kapsamında MIL-STD-1472 testleri (insan mühendisliği) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Diğer askeri test hizmetleri kapsamında verilen MIL-STD-1472 testleri (insan mühendisliği) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp