MIL-STD-1376 Testleri (Sonar Transdüserleri, Özellikle Piezoelektrik Seramikler İçin Kurallar)
Askeri Testler

MIL-STD-1376 Testleri (Sonar Transdüserleri, Özellikle Piezoelektrik Seramikler İçin Kurallar)

MIL-STD-1376 askeri standardı, sonar vericiler için piezoelektrik seramik malzeme ve ölçüm kılavuzu olarak denizcilik hizmetleri için tasarlanmış bir standarttır. Bu standart aynı zamanda, farklı seramik bileşimlerinin özelliklerini de açıklamaktadır.

MIL-STD-1376 Testleri (Sonar Transdüserleri, Özellikle Piezoelektrik Seramikler İçin Kurallar)

Transdüserler, bir enerji çeşidini başka bir enerji çeşidine dönüştüren cihazlardır. Dönüşüm şekli, manyetik, elektriksel, kimyasal, elektromanyetik ya da termal enerji şeklinde olabilir. Transdüserler, bir enerji türünde parametreyi algılamakta ve bunu başka bir enerji şekline, genel olarak da bir elektrik sinyaline dönüştürmektedir.

Piezoelektrik malzemeler, bir seramik türüdür ve bu malzemeler basınç altında elektrik üretmektedir. Bir şekilde bu tür malzemenin üzerine bir basınç uygulandığı zaman bu malzemelerin boyutları gözle görülemeyecek bir şekilde değişmekte ve bunun sonucu olarak dışarıya elektrik vermektedir.

Söz konusu standart sadece piezoelektrik tasarımı ve sonar transdüserlerde kullanım için seramik malzeme özellikleri ve ölçümleri için bir test yöntemi sunmaktadır. Standart seramik tiplerinin özelliklerinden sapmalar, modifiye edilmiş özelliklerin tutarlı olması koşulu ile kabul edilmektedir. Bireysel seramik malzeme tedarik şartnamesinde, fiziksel, mekanik ve piezoelektrik özellikler için gerekli tüm koşullar, uygun toleranslar ve test gereklilikleri bir arada yer almak zorundadır. Standart kapsamında, belirtilen genel özellikler, her seramik türü için geniş bir değer aralığına izin vermektedir ve bu standarda sadece donanma sonar dönüştürücülerinde kullanılması amaçlanan piezoelektrik seramik türleri dahil edilmiştir.

EUROLAB, diğer askeri test hizmetleri kapsamında MIL-STD-1376 testleri (sonar transdüserleri, özellikle piezoelektrik seramikler için kurallar) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Diğer askeri test hizmetleri kapsamında verilen MIL-STD-1376 testleri (sonar transdüserleri, özellikle piezoelektrik seramikler için kurallar) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp