MIL-STD-1168 Testleri (Mühimmat Üretimi İçin Bir Sınıflandırma Sistemi)
Askeri Testler

MIL-STD-1168 Testleri (Mühimmat Üretimi İçin Bir Sınıflandırma Sistemi)

MIL-STD-1168 mühimmat sayısı ve ölçüm veri kartı standardı, güdümlü füzeler dahil mühimmat, patlayıcı ve itici gaz gibi birçok mühimmatı tanımlamak için tasarlanmış bir dizi standardı kapsamaktadır. Bu standart, İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan mühimmat tanımlama kodu (AIC, ammunition identification codes) sistemini değiştirmiştir. Bu sistem ABD Savunma Bakanlığı tarafından, standart bir mühimmat isimlendirme ve numaralandırma sistemi olarak kurulmuştu. Bu sistem, Savunma Lojistik Hizmetleri Merkezi tarafından atanan bir kimlik kodu veya Gemi Parçaları Kontrol Merkezi tarafından atanan bir donanma mühimmatı lojistik kodu olan dört basamaklı, alfasayısal bir koddur.

MIL-STD-1168 Testleri (Mühimmat Üretimi İçin Bir Sınıflandırma Sistemi)

Bir mühimmat üretildiği zaman, spesifikasyonlara göre bir mühimmat numarası verilmektedir. Bu numara, tüm ambalaj kaplarına ve büyüklüğü izin veriyorsa ekipman üzerine damgalanmaktadır.

Bugün uygulanan mühimmat numaralandırma sistemi, tüm mühimmat kalemleri ve bileşenleri için, mühimmat parti numarası, üreticinin kimlik işareti, üretim ay ve yılı ve parti numarasından oluşmaktadır. Bu numaralandırılma sisteminin istisnaları MIL-STD 1168 standardında yer almaktadır.

Sınıflandırılmış olan mühimmat maddelerinin sayılma amacı, buradaki homojen tanımlamayı sağlamaktır. Tüm mühimmat bu şekilde üretim hattından üretim hattına, tesisten tesise veya tesisten depo alanlarına taşınması sırasında, testler sırasında ve hizmette kullanım sırasında, gözetim kayıtlarını doğru tutmak ve mühimmatın korunmasını sağlamak, kusurlu, bozulmuş, tehlikeli veya eski mühimmatın gerektiğinde çekilmesini sağlamak için bu standart önemli bir araçtır.

EUROLAB, diğer askeri test hizmetleri kapsamında MIL-STD-1168 testleri (mühimmat üretimi için bir sınıflandırma sistemi) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Diğer askeri test hizmetleri kapsamında verilen MIL-STD-1168 testleri (mühimmat üretimi için bir sınıflandırma sistemi) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp