MIL-S-901 Testleri (Gemi Donanımı İçin Şok Testi)
Askeri Testler

MIL-S-901 Testleri (Gemi Donanımı İçin Şok Testi)

MIL-S-901 standardı, geminin makinaları, ekipmanı, sistemleri ve denizaltı basınçlı gövde donanımları hariç yapılar için şok testi gereksinimlerini kapsamaktadır. Bu gerekliliklerin amacı, nükleer veya geleneksel (konvansiyonel) silahların etkileri yüzünden gemi teçhizatlarının savaş sırasında meydana gelebilecek şok yüklerine dayanma kabiliyetini doğrulamak için bir test yöntemi sunmaktadır.

MIL-S-901 Testleri (Gemi Donanımı İçin Şok Testi)

Deniz üstü gemilerinde ve denizaltılarda bulunan ekipman birçok farklı türde şoklar yaşamaktadır. Bu şoklar, uçak fırlatma sistemleri, buhar mancınıkları, kuyruk kancası durdurma kabloları, füze fırlatıcıları ve düşman mühimmatının doğrudan isabet etmesi gibi birçok çarpışma durumunda olduğu gibi çok çeşitlidir.

Genel olarak gemi donanımı için şok testleri iki tür cihaz içermektedir. A sınıfı ekipman, geminin güvenliği ve sürekli mücadele kabiliyeti için önemlidir. B sınıfı ekipman ise, geminin savaşma kabiliyeti veya güvenliği için esas teşkil etmeyen, ancak şoka maruz kalması durumunda bir bütün olarak gemi için veya personel için tehlikeli olabilir.

Gemi donanımı için şok testleri üç çeşittir. A tipi testler, ana üniteler için gereken testlerdir. Yani doğrudan geminin yapısı, boru sistemleri, kanal sistemleri veya diğer sistemler tarafından desteklenen ekipmanı kapsar. Bu testlerin amacı, uygun şekilde monte edildiğinde ekipmanın darbelere dayanacak kadar güçlü olmasını sağlamaktır. B tipi testler, gemi güç kaynağı bölümleri, dizel motorlar veya elektrik motorları gibi yardımcı bileşenlerin şok yanıtını ölçer. C tipi testler ise asıl veya yardımcı bileşenlerin şoklarından önemli ölçüde etkilenen alt montaj bileşenleri için yapılmaktadır.

EUROLAB, diğer askeri test hizmetleri kapsamında MIL-S-901 testleri (gemi donanımı için şok testi) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Diğer askeri test hizmetleri kapsamında verilen MIL-S-901 testleri (gemi donanımı için şok testi) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp