MIL-DTL-13486 Testleri (Elektrik Kabloları)
Askeri Testler

MIL-DTL-13486 Testleri (Elektrik Kabloları)

MIL-DTL-13486 standardı, kablolar ve özel amaçlı elektrik ekipmanları kapsamında bu şartname, düşük gerilimli devrelerde kullanılan iki kablo tipini tanımlamaktadır. Bunlar korumalı ve korumasız özellikte, yalıtımlı, ağır hizmet tipi ve tek ve çok iletkenli elektrik kablolarıdır.

MIL-DTL-13486 Testleri (Elektrik Kabloları)

Kablolar söz konusu standartta şu tip ve sınıflarda tanımlanmaktadır: tip I korumasız, tip II korumalı, sınıf A tek iletken, sınıf B çok iletken. Kabloların boyut ve düzenlenmesi, geçerli şartnamede veya çizimde gösterilen kombinasyonlarda olmak zorundadır.

Elektrik kabloları bu standart kapsamında, düşük sıcaklık dayanımı, toprağa yüksek gerilim, yağ emme, sıvı daldırma (tuzlu su), izolasyonlu iletkenler arasında yüksek voltaj, yanıcılık, mantar direnci, ozon direnci ve boyuna uzama gibi farklı testlerden geçmektedir.

MIL-DTL-13486 şartnamesi, uçak ve ağır taşıtlarda kullanılan alçak gerilim devreleri için ağır iş amaçlı elektrik kablolarında sıklıkla kullanılan kabloları kapsamaktadır. ABD ordusu bu kabloları, olağanüstü dayanıklılık özellikleri yüzünden, tanklar, treylerler, kamyonlar ve jeepler gibi ağır kara taşıtlarında kullanmaktadır.

Bu standart, aşınma ve sürtünmeye karşı direnç, düşük sıcaklıklarda bile mükemmel esneklik, genel sıvılara ve yağlayıcılara karşı direnç, mantarlara karşı direnç ve hava koşullarına dayanıklılık gibi kabloların birçok fiziksel ve mekanik özelliklerini belirlemeye yönelik test yöntemleri sunmaktadır. MIL-DTL-13486 standardına uyun elektrik kabloları, tipik olarak kalaylı bakır iletken ve iletken üzerinde bir ayırıcı ile üretilmektedir.

EUROLAB, diğer askeri test hizmetleri kapsamında MIL-DTL-13486 testleri (elektrik kabloları) hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Diğer askeri test hizmetleri kapsamında verilen MIL-DTL-13486 testleri (elektrik kabloları) hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp